Oficiální web programu NZU | Státní fond životního prostředí | Ministerstvo životního prostředí

Realizované projekty

Představujeme zajímavá řešení výstavby, modernizace a rekonstrukce rodinných domů, které byly realizované s podporou z programu Nová zelená úsporám (NZÚ).


Zateplení domu a výměna neekologického kotle za efektivní ekologicky šetrné zdroje

Jihočeský kraj

V dvoupodlažním rodinném domku byl instalován zplyňovací kotel na dřevo s akumulační nádrží a tři solární panely na ohřev teplé vody a přitápění. Střecha byla zateplena nadkrokevní izolací, obvodové zdi izolačním systémem. Renovace zahrnovala také výměnu oken a vstupních dveří. Měrná roční potřeba tepla na vytápění domu po dokončení projektu klesla o 73 procent.

Dotace z programu NZÚ: 352 976 Kč

Jihočeský kraj.jpgCelkové zateplení domu a výměna neekologického kotle za efektivní ekologicky šetrné zdroje

Středočeský kraj

Dvoupodlažní rodinný dům prošel kompletní rekonstrukcí, v jejímž rámci byl vyměněn kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo vzduch–voda a instalován systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Majitel zateplil obvodové stěny, plochou střechu verandy a podlahy polystyrenem, pro zateplení stropů a střechy včetně vikýřů použil minerální vlnu. Měrná roční potřeba tepla na vytápění domu po ukončení projektu klesla o 87 procent.

Dotace z programu NZÚ: 695 672 Kč

Středočeský kraj II.jpgVýstavba rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností

Jihočeský kraj

Dvoupodlažní novostavba kombinující dřevo, sklo a fasádní desky v barvě žuly využívá moderní technologie minimalizující ekologickou zátěž. Nízké energetické náročnosti dosahuje díky tepelnému čerpadlu země–voda, rekuperační jednotce a kvalitní izolaci. Obvodové stěny má z broušených cihel s integrovanou tepelnou izolací. Střešní konstrukce byla zateplena foukanou celulózou.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 435 000 Kč

Jihočeský kraj IV.jpg

 

 

 

Komplexní renovace a zateplení domu s velkou úsporou tepla

Jihočeský kraj

Třípodlažní podsklepený dvojdomek z třicátých let minulého století prošel kompletní rekonstrukcí i zateplením. Byly vyměněny dveře a okna, zatepleny obvodové zdi i podlaha nad sklepem a strop pod půdou. Jako izolační materiál použil majitel polystyren, minerální vlnu a foukanou celulózu. Měrná roční potřeba tepla na vytápění domu po ukončení projektu klesla o 79,5 procenta.

Dotace z programu NZÚ: 292 920 Kč

Jihočeský kraj II.jpgVýstavba rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností

Moravskoslezský kraj

Obvodové zdi rodinného nízkoenergetického domu jsou vyzděny z vápenopískových cihel a opatřeny vnějším kontaktním zateplovacím systémem. Pro vytápění domu zvolil příjemce dotace klasická kamna na palivové kusové dřevo. Jejich výkon je v případě potřeby doplňován elektrickými přímotopy a podlahovými rohožemi. Vodu ohřívá elektrický bojler s integrovaným tepelným čerpadlem.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 475 000 Kč

Moravskoslezský kraj.jpgInstalace solárního termického systému pro ohřev vody a přitápění

Olomoucký kraj

Majitel domu získal dotaci na instalaci a provoz solárního trubicového kolektoru na ohřev teplé užitkové vody a přitápění. Systém je propojen s tepelným čerpadlem a elektrickou topnou spirálou na dohřev teplé vody, pracuje se zásobníkem vody na vytápění o objemu 350 litrů a zásobníkem teplé vody o objemu 300 litrů. Celkový využitelný zisk solárního systému činí 3 184 kWh/rok.

Dotace z programu NZÚ: 55 000 Kč

Olomoucký kraj.jpgDřevostavba s velmi nízkou energetickou náročností

Jihočeský kraj

Jednopodlažní montovaná dřevostavba se sedlovou střechou je klasickou moderní nízkoenergetickou novostavbou. Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch–voda. Nosná konstrukce je izolována minerální vatou, která byla použita i pro zateplení vnějších předstěn domu, pro zateplení podlahy byl použit polystyren.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 435 000 Kč

Jihočeský kraj III.jpgNovostavba s nízkou spotřebou a technologiemi využívajícími obnovitelné zdroje energie

Moravskoslezský kraj

Nízkoenergetický rodinný dům je vystavěn z cihelných bloků s venkovní izolační vrstvou. Pro izolaci střechy byl využit izolační nástřik z tvrdé PUR pěny. Dům vytápí tepelné čerpadlo vzduch–voda. Je osazen teplovodním podlahovým vytápěním v přízemí a otopnými tělesy v podkroví. Součástí podpory bylo i zpracování odborného posudku a zajištění měření průvzdušnosti obálky domu.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 640 000 Kč

Moravskoslezský kraj II.jpgCelkové zateplení rodinného domu s výraznou úsporou

Jihomoravský kraj

Rodinný dům s dispozicí 6+kk z roku 1996 prošel komplexním zateplením. Pro zateplení obvodových stěn byl použit fasádní polystyren, pro zateplení původní konstrukce střechy byla použita minerální vlna. Vyměněna byla střešní okna i vchodové dveře. U oken byla použita izolační trojskla. Měrná roční potřeba tepla na vytápění domu po dokončení renovace klesla o 63 procent.

Dotace z programu NZÚ: 267 124 Kč

Jihomoravský kraj.jpgRekonstrukce bývalého mlýnu spojená se zateplením a výměnou neekologického zdroje tepla

Plzeňský kraj

Budova postavená na počátku minulého století prošla kompletní rekonstrukcí. Někdejší mlýn, který nyní slouží jako rodinný domek, osadil majitel tepelným čerpadlem země–voda a obvodové zdivo zateplil použitím cihelných bloků vyplněných polystyrenem. Zateplil také střechu, podlahy, vyměnil okna i dveře, u dveří použil izolační trojskla a izoloval šikmé střechy vikýřů. Po ukončení projektu klesla měrná roční potřeba tepla na vytápění domu o 88,4 procenta.

Dotace z programu NZÚ: 529 326 Kč

Plzeňský kraj.jpgNovostavba s minimálními nároky na vytápění

Středočeský kraj

Nízkoenergetický rodinný dům ctí architektonickou tradici staročeských domů, ale přitom využívá nejmodernější technologie. Na domě jsou instalovány solární panely pro ohřev vody, interiér vytápí tepelné čerpadlo vzduch–voda. Samozřejmostí je systém nuceného větrání s rekuperací. Dům je dokonale izolován s minimálními nároky na vytápění. Stavba získala hlavní cenu v soutěži Pasivní dům 2016.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 585 000 Kč

Středočeský kraj III.jpgVýstavba rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností

Středočeský kraj

Novostavba v pasivním standardu má dřevěnou sloupkovou konstrukci vyplněnou foukanou celulózovou izolací. Pro vnější strany obvodových zdí byly použity dřevovláknité desky. Izolaci podlahy tvoří desky z pěnového polystyrenu, stropy jsou zatepleny foukanou celulózou. Za zdroj tepla zvolil majitel domu krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem.

Dotace z programu NZÚ na výstavbu domu: 585 000 Kč

Středočeský kraj.jpg